Son dakika haberi bulunmamaktadır.  
Kalkan Times Kaş Kalkan Haber Bölgenin açılış sayf
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KALKAN HAVA DURUMU

  KALKAN

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

REKLAM ALANIREKLAM ALANI

REKLAM ALANI

Harita herşeyi gösteriyor

1.derece deprem bölgesindeyiz..

Kategori  Kategori : Güncel Olaylar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 564
Tarih  Tarih : 02 Ağustos 2012, 19:32

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Antalya’nın deprem risk bölgesi sıralamasında her geçen gün yükselerek 2’nci dereceden risk bölgesinde yer alması mı, yoksa 120 bin yapıdan 85 bininin 4’üncü dereceden risk bölgesi olarak gösterildiği 1998 öncesi yapılmış olması mı daha büyük risk?


02.08.2012 09:18

Antalya’nın bir bölümü 1’inci dereceden deprem riski altında bulunurken, bir bölümü ise 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü dereceden risk altında bulunuyor. Hal böyleyken bir diğer risk ise Antalya’da bulunan 120 bin binanın 85 bini 1998 öncesine ait. Antalya, 1998’e kadar 4’üncü risk bölgesinde bulunurken 1998 sonrası 2’nci dereceden risk bölgesine yükseldi. Gelin görün ki 85 bin ev 4’üncü deprem risk bölgesine göre inşa edilen evlerdi. Deprem açısından riskinin arttığı bir şehir olmamız mı daha tehlikeli, olası depremi kaldıracak yapıların olmaması mı daha tehlikeli gelin buna siz karar verin!


“Doğa olayını, doğal afete dönüştürmeyelim”

Antalya’da tarihte bilinen bu güne kadar görülmüş en büyük deprem 1920’li yıllarda meydana gelen 6.2 şiddetinde Fethiye üstlü yaşanmış. Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz ile Antalya’nın deprem hazırlıkları konusunda yaptığımız görüşmede, Antalya’da bulunan yapıların depreme dayanıklılığının olup olmadığına yönelik ve bu yapılarda alınabilecek önlemler konusunda hiçbir çalışma yapılmadığına dikkat çekti. Şuanda arşçı depremlerin sıklaştığı Antalya’da bir an önce önlemlerin alınması gerektiğini savunan Oğuz, “Antalya’da bulunan mevcut 120 bin yapının denetimleri bir an önce yapılıp gerekli görülen binalar yıkılmalı ve güçlendirilmesi gereken yapılar hızlı bir şekilde onarılmalı. Göz göre göre doğa olayını, doğal afete dönüştürmeyelim. Gerekli denetimlere derhal başlanmalı” dedi. 

 

Türkiye’de 400 bin müteahhit olması normal mi?

Türkiye’de bulunan yapıların bu kadar güçsüz ve sorunlu olmasının altında yatan en önemli sebeplerden birinin de sürekli bilinçsizce türeyen yapı müteahhitleri olduğuna dikkat çeken Oğuz, “Ben Avrupa Birliği’ni ve ABD’de bir takım incelemelerde bulundum. Buralarda yapı müteahhidi olabilmek için teknik yeterlilik aranıyor. Yani bir yapı müteahhidinin en az 4 yıllık bir üniversite mezunu olması gerekiyor. Bunun yanında devletin açtığı sınavlarda da başarılı olmaları gerekiyor. Türkiye’de ise ilkokul mezunu insanlar dahi odalara kaydını yaptırıp bir belge alarak yapı müteahhidi olabiliyor. Bu ülkemizin acı bir gerçeğidir” diyor. Türkiye’de 400 bin müteahhidin bulunduğunu ve bunun anormal bir rakam olduğunu ifade eden Oğuz,  “Doğru bir yapılaşma için öncelikle müteahhitlerin seçilerek iş başına getirilmesi ve mevcut yapıların etkin denetimden geçirilmesi gerekiyor” dedi. 

 

“Kentsel Dönüşüm Yasası’nın içeriği eksik!”

Mevcut çıkarılan ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ çok iyi olduğunu belirten Oğuz, yasa uygulamaya geçirilirken sıkıntı yaşanacağına ve yasanın içeriğinde bir takım eksiklikler olduğuna dikkat çekti. Yasanın düzenlenmesi gerektiğini ve içeriğindeki eksiklikler giderilmezse bir takım sıkıntılar yaşanabileceğini savunan Oğuz, “Gerek mühendislik odalarının gerek ise ilgili kurumların görüşü alınarak tüm bileşenler toplanıp en son şekliyle yasa çıkarılmalı” vurgusunu yaptı. Yasada geçen bir diğer önemli konunun ise yetkinin Bakanlığa ve TOKİ’ye verilmesi olduğunu belirten Oğuz, “Çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre yetki TOKİ ve Bakanlıkta burada bir sıkıntı yok gibi görülüyor. Fakat kentsel dönüşümle oluşturulacak yeni yapıların denetlenmesi gerekiyor. İşte burada sorun ortaya çıkıyor. TOKİ devlet kurumu ve denetimden muaf. Taşeron firmalara devredilen inşaatlar için gerekli denetimler yapılamayacağı için sağlıklı yapıların çıkmasını beklemek zor” diye konuştu. 

 

Ev alacaklar ve yaptıracaklar dikkat!

Betonarme yapılara 50 yıl ömür biçildiğini bildiren Oğuz, Antalya’daki yapıların birçoğunun ömrünü tamamlamaya başladığını ve güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Vatandaşın yeni bir ev alırken veya yaptırırken nelere dikkat etmesi gerektiğine de değinen Oğuz, vatandaşın yaptıracağı evin projesini mutlaka bir mühendise inceletmesi gerektiğini ve alacağı bir evinde denetimini yapan yapı denetim firması ile görüşmesi gerektiğini vurguladı. Oğuz, ev alacak ve yaptıracak vatandaşın, mutlaka bir mühendislik hizmeti alması gerektiğine dikkat çekti.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz |


Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

ONLINE GAZETE OKU

TURKİSH LOCAL NEWS

Turizm yapacak mıyız?29 Nisan 2014

GALERİ

TCMB DÖVIZ KURLARI

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

FAYDALI LINKLER

Kalkan Times
Altyapı
Rss
Tasarım & Hosting : Tuana Bilgisayar
Yazar Girişi
 
Tüm Haklari Saklidir © Kalkan Times - Bati Antalya'nin Güçlü Sesi
Sitemizdeki yazi, resim ve haberlerin her hakki saklidir. Izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanilamaz.